Obserwatorzy

sobota, 5 sierpnia 2017

To małżeństwo, a nie jakiś koniec świata

Wydawać by sie mogło, że kobiety średniowieczne nie miały zbyt wielu praw, za to mnóstwo obowiązków.

Córki zamożnych rodów (zwłąszcza tych słynących z mądrości) otrzymywały staranne wykształcenie.

 Elinor potrafiła czytać i pisać, grać na instrumencie i posługiwac sie mapami.

w wolnym czasie wyszywała gobeliny ilustrujące dzieje rodowe. Znała też ciekawe historie, które potrafiła wykorzystać jako argumenty w dyskusji. Elinor jest przykładem idealnej damy... jedynym jej problemem jest buntownicza córka.
Czy jest ładna? w zasadzie  i tak i nie... odstające uszka i ten zezik przywołują na mysl skojarzenie z niedźwiedzicą
obserwijąc jej słowne potyczki z Meridą wielu mysli, cóż za wstretny babsztyl! ale czy rzeczywiście mamy rację? czy to tylko surowa bezwzględna wstrętna baba, która bez przerwy krytykuje własną córkę?
 otóż nie!
W szerszym kontekście okazuje sie, że wszystko czego uczy Meridę przydaje sie w jednej z najważniejszych scen. Merida musi wygłosić przemówienie do lordów- czy bez nauk Matki zostałaby wysłuchana? nie... przeciez nikt by jej w ogromnej sali nie usłyszał!  Intonacja! artykulacja! dumna postawa... tak, to nauki matki ukształtowały córke na damę!
 czy czegoś nauczyła sie od Meridy?
 oczywiście- Córka, która każda wolną chwile spedzała z ukochanym tatą poznała tajemnice lasów otaczających siedzibę rodu, sama potrafiła zdobyć jedzenie i znaleźć odpowiednia wodę. 
Elinor z dala od pałacu, nawet w niedźwiedziej skórze nie umie sobie poradzić- znalazła tylko wilcze jagody i wodę ełna larw- to rezolutna córka uczy ją tajemnic lasu.
Najpiekniejsze w Elinor jest to, że umie się uczyć, jest dystyngowana nawet w misiowej skórze- a wnioski wyciąga szybko i trafnie. 
łatwo sie domyslić, że jej małżeństwo było aranżowane, ale przecież jako osoba wykształcona wiedziała, że sama sobie wybrac męza nie może. Za to z Fergusem stali się wspaniała parą. Doskonale wiedziała, że za sukcesem męza stoi zawsze jego żona. Dyskretnie pomagała mu w przemówieniach, w zyskaniu posłuchu i utrzymaniu pokoju z okolicznymi sąsiadami. Fergus uwielbiał swoją idealną żonę. Pewnie gdzieś tam w głębi duszy troszke jej sie bał, zwłaszcza gdy zwracała mu uwage, żeby nie kładł broni na stole. 
Jedno jest pewne- Elinor nawet jeśli na początku małżeństwa nie kochała Fergusa- to w miarę upływu lat pokochała go z całego serca- widać to zwłaszcza w jednej z ostatnich scen, gdy zakłopatana jak mała dziewczynka, okryta gobelinem po odczarowaniu zwraca się poufale do męża i nazywa go Fergusiem.

Z racji tego że przy mojej córce wałkowanie "|Meridy" trwało 2 tygodnie-aż sis znudziło i jej miejsce zajely minionki, miałam okazje oglądać film wieeeeeeeeeeeelokrotnie! Fergus podoba mi sie janbardziej- a drugie miejsce bez wątpienia zajmuje Elinor. Oboje małzonkowie są tylko zwykłymi ludxmi, nie brak im naszych wad. Są mi bliscy- bo nie sa idelani. Najbardziej podoba mi sie to, że dbając o włąsną rodzine w szerszym kontekście przenosza też tę troske na całe swoje młode państwo. I robią to wsolnie- uzupełniaja się własnie tak, jak powinni to robić wszyscy małżonkowie.

10 komentarzy:

 1. I poznałam kolejną bohaterkę filmu.Ładnie ją opisałaś.Czekam więc na kolejne odcinki...

  OdpowiedzUsuń
 2. na razie to tyle w temacie rodziny meridy- zamykał ich do pudełka, tez musze od nich odpocząć =)

  OdpowiedzUsuń
 3. gdy oglądałam z Córką ten film - przy kwestiach
  Elinor słyszałam kąśliwe "skąd ja to znam..."
  w miarę filmu zmieniła chyba ciut swój jakże
  surowy osąd :)))

  i ja lubię tę matulę - choć u mnie jest raczej
  wciąż panienką, tajemniczą, niedostępną - a może
  po prostu jeszcze nie trafił się Jej żaden Men,
  wytrwale dążący do poznania Jej osobowości... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak miałaś czas, żeby to wszystko przeanalizować. Ja widziałam film tylko raz i nie byłam nim zachwycona. Wcale bym nie oglądała, gdyby nie lalka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię tę bajkę. A i postacie z niej są bardzo sympatyczne. Jako,że też mam małą córkę to wszystkie nowe bajki już mam obejrzane i odświeżone te starsze, które ogladałam ze starszymi synami. U nas na tapecie "Koralina" moja 3-latka uwielbia tę bajkę ☺ Ja zresztą też ☺ A jak trafię na Meridę to też kupić mam marzenie 😀

  OdpowiedzUsuń
 6. Elinor jest piękna i mądra jak przystało na dobrze urodzoną szlachciankę z tamtych czasów :p musiały takie być, bo to na ich głowach spoczywał obowiązek prowadzenia domu lub nawet zamku, to kobiety musiały dbać o zorganizowanie zapasów na zimę dla wszystkich !!! o zapewnienie przyodziewku i zapasu leków, to pani na zamku często zajmowała się również leczeniem :) Wychodzi na to , że bez wykształcenia po prostu nie dały by sobie rady :) zupełnie jak dzisiaj :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna z nich para, pasują do siebie jak ulał
  pozdrawiam i zaprzaszam na odwiedziny mojego bloga:
  http://miastolalek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy opis. Przyznam, że ja filmu nie widziałam. Moje Potworki to jednak Minionki owszem, ale potem to Auta i uniwersum Gwiezdnych Wojen... Więc z okresu średniowiecza nic a nic u nas, ale za to z przyjemnością u Ciebie poczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękną lalkę dorwałaś *0*, aż zastanawiam się gdzie?

  OdpowiedzUsuń