Obserwatorzy

środa, 28 lipca 2021

Bartnik Sądecki- co człowiek powinien wiedzieć o pszczołach?

 


Choć zazwyczaj pszczoły budzą naszą obawę, warto poznać te pracowite i pożyteczne owady bliżej. Jeśli je poznamy, mamy znacznie mniejsze szanse zaznać z nimi kontaktu od strony... żądła. W odległości- w której moja choroba lokomocyjna jest do okiełznania- znajduje się gospodarstwo pszczelarskie Bartnik Sądecki.  (oczywiście można sobie poczytać o historii firmy) Należy stwierdzić- że swoja pracę wykonują z pasja- i chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Co roku w pierwszy weekend lipca organizują spotkanie dla pszczelarzy i miłośników pszczół. My laicy możemy sobie:


obejrzeć pszczoły za szybą,


pooglądać portrety zasłużonych dla pszczelarstwa,znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jest tez Muzeum pszczelarstwa, i taki- lubiany przez nas domek, w którym pachnie jak w ulu i słychać z głośnika bzyczenie pszczół- "on lajf"- czyli z mikrofonu umieszczonego w ulu. Za pierwszym razem odczucia są co najmniej dziwne... ale wszystkie kolejne wejścia już są "spoko".

Można tam na przykład dowiedzieć się- dlaczego pszczoły zakładają węzę w tak niezwykłym kształcie: 

okazuje się, że sześciokąt to najbardziej ekonomiczny kształt- i na każdym rodzaju powierzchni można ich zmieścić najwięcej.

inne kształty- nie są aż tak ekonomiczne- o czym można się przekonać samodzielnie- wystarczy ułożyć figury w wyznaczonym polu.


Na terenie gospodarstwa znajduje się uroczy lokal gastronomiczny- jedzenie jest przepyszne.

Gospodarstwo można zwiedzić a nawet spędzić tam noc

Pogoda była całkiem życzliwa dla nas, turystów- żar nie lał się z nieba. Było ładnie i ciepło. Niestety z powodu pandemii impreza była bardzo okrojona. Jakkolwiek dla nas bardzo udana. Jedyne, czego mi szkoda, to brak czekolady z miodem i miodowych "krówek"- no ale może za rok będą... bo my z pewnością będziemy!

licznik 210418
8 komentarzy:

 1. Świetne miejsce i, gdyby nie tak duża odległość, z chęcią bym tam zajrzałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie odległość mieści się jeszcze w granicach dojazdu, więc raz na jakiś czas tam bywam

   Usuń
 2. Z Twojego opisu widać, że naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Jest co robić, co oglądać, gdzie zjeść i przenocować! Pszczoły to ważne owady i trzeba je poznawać, gdy jest do tego okazja :)))
  Pozdrowienia ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałam się uchwycić to, co istotne, a przy okazji atrakcyjne dla turysty. Jeśli kiedyś będzie okazja, warto tam zaglądnąć.

   Usuń
 3. Oj to Wam zazdroszczę. Kocham miodek :)A pszczółki bardzo szanuję i zawsze, gdy wpadną w tarapaty staram się uratować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że takich miejsc w Polsce jest więcej. Warto poszukać i wybrać się z wizytą.

   Usuń
 4. To dopiero wycieczka! Sama pojechałabym na taką z przyjemnością. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce jest wiele uroczych zakątków. Trzeba je odkryć i się tym rozkoszować.

   Usuń